0 (532) 452 29 33
1427.CADDE 2/3 Çukurambar/ANKARA
0 (312 ) 285 64 00

YOL HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Kıl Dönmesi , KIL DÖNMESİ , Plonidal Sinüs , Plonidal Sinus , Hemoroid , Basur , Ameliyatsız Kıl Dönmesi , Fenol , Lazerle Tedavi

Hastanın Lehine Olması Gerekenler

- Kıl dönmesi ameliyatından sonra aynı gün işe veya okula dönebilmeli.
- Aylarca acılı, kanamalı zaman kaybına neden olan pansumanlar olmamalı.
- Nüks (tekrar) ihtimali yani, 2 - 8 kez bıçak altına gitmemeli.

KIL DÖNMESİ NEDİR?
KİMLERDE, NEREDE VE NASIL OLUŞUR?

Kıl dönmesi, daha doğru ifade ile pilonidal sinus  yani kıl yuvası hastalığı,  kuyruk sokumu çukuruna veya nadiren göbek çukuruna düşen kılların itme veya sürtünmelerle, derideki pit yani minik deliklerden veya ter bezlerinin ağzından veya kıl folliküllerinin dibinden cilt altına geçip abseler, akıntılı fistüller, delikler veya kistler   oluşturmasıdır. Bir başka adı ile KİST DERMOİD SAKRAL hastalığı, cilt altına giren kıllar yüzünden oluşan kronik bir cilt altı enfeksiyonudur. Başka bir görüşte ırsiyetin rolüde olabildiğidir; aynı ailede ve akrabalarda birden fazla kişide bu hastalığın sıklıkla görülüyor olması, kılsız pilonidal sinüs olabileceği, bayanlarda da erkeklere nazaran daha düşük olsada bulunması bu görüşü desteklemektedir.

KIL DÖNMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Başlıca belirtiler kuyruk sokumunda veya anüsün arka yukarı tarafında  kaşıntı ve  sık sık akıntılar, hastalık ilerledikçe buna kanamalarında eklemesi, bu yüzden hergün  çamaşırların lekelenmesi; veya kuyruk sokumunda az ağrılı sert yumrular veya şişlikler şeklinde olabilir. Bazen kişi hiç bir şeyin farkında olmayabilir, ancak herhangi bir muayene sırasında kuyruk sokumunda tesadüfen farkedilen akıntısız veya çok az akıntılı ama kıl dolu, milimetrik deliklerdir. Bazen de aniden yükselen ateşle seyreden, üzerine oturulamayan, el dahi değdirtmeyen, yürütmeyen, çok ağrılı, büyük  abse şeklinde ortaya çıkabilir. Abselerin hacmi  10 cc'yi bulabilir.


İLERLEMİŞ KIL DÖNMESİ VAKALARINDAN ÖRNEKLER

  

KIL DÖNMESİ AMELİYAT TEKNİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI:

 

AÇIK BIRAKMA TEKNİĞİ

PRİMER KAPATMA

FLEP KAYDIRMA TEKNİĞİ

 
1.İŞ GÜCÜ KAYBI
Var
Var
Var
 
2.HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

Var
UZUN

Var
KISA

Var
KISA

 
3.PANSUMAN VE KÜRETAJ

Var

Var
Var
 
4.TEKRAR (NÜKS)
% 20-30
% 70
% 20-25
 
5.YARANIN AÇIK-KAPALI BIRAKILMASI

AÇIK

KAPALI

KAPALI

 
6.DOKU KAYBI

ÇOK VE GEREKSİZ

ÇOK

ÇOK

 
7.YARA İZİ

ÇOK

ÇOK

DİĞER TEKNİKLERDEN ÇOK

 
8.İŞLEM SÜRESİ

20-25 DAKİKA

20-25 DAKİKA

1 SAAT VE ÜSTÜ

 
9.HASTAYA VERDİĞİ RAHATSIZLIK

PANSUMAN VE KÜRETAJ AŞIRI EZİYETLİ

PANSUMAN SIKINTILI

PANSUMAN VE DOKUNUN TUTMAMA İHTİMALİ

 
SORU VE CEVAPLAR

*Kimlerde görülür ?
Genellikle erkek populasyonda görülmekle birlikte kadın populasyondada daha az olmakla birlikte görülmektedir. Hastalığın eskiden asker hastalığı gibi isimlerle adlandırılması çoğunlukla bu dönemlerde fark edilmesi veya semptom vermesi nedeniyledir. 20-30 yaş arası sıklıkla tedavi için başvurular olsada yenidoğanlar için ve hastalığı farketsede erken dönem tedavi almamış yaşlı populasyonda tedavi için başvurular olmaktadır.

*Ameliyatsız tedavi mümkünmüdür?
Ameliyatsız tedavi mümkün değildir. Pilonidal sinus-kıl dönmesi hastalığının tedavi yöntemi ameliyatdır. Değişik ameliyat teknikleri ve uygulayan doktorlara göre değişen uygulama farklılıkları vardır.

*Tedavi edilmezse ne olur ?
Bu hastalıkta zaman geçtikçe hastalık içerde köstebek yuvası gibi delip ilerleyebilir veyahut kapsül şeklinde lokalize bir halde de kalabilir, kişiden kişiye değişebilmektedir.
Hastayı doktora getiren nedenlerden biri de ağrı, kanama, abse oluşması gibi nedenlerdir.
Ameliyat olunmadığı müddetçe herhangi bir zamanda akıntının kesilmesi şişme kızarma ağrı gibi sıkıntılı durumlar yaşanabilir;  bu sıkıntılar olmadığı vakitlerde ise akıntı ve/veya koku hastanın yaşam standartlarını düşürmekte, sosyal fonksiyonlarını etkilemekte hastayı rahatsız etmektedir.

*Ameliyat şart mıdır ?
Belirtilen sıkıntıların olmaması daha sonra olmayacağı anlamına gelmez; iltihaplanma sebebiyle apse oluşumu yapan kıl dönmesi kişide rahatsızlık yaratmaya başlar. Pilonidal sinus-kıl dönmesi hastalığının tedavisi ameliyat olmasına rağmen çoğu hasta abse oluşup üstüne oturamayacak hale gelinceye kadar tedaviyi ertelemektedir fakat bu pekte doğru olan bir davranış değildir. Çünkü öncelikle o durumda ameliyat olmadan önce drene edilmesi-absenin boşaltılması ve antibiyotik tedavisiyle absenin geriletilmesi gerekir, bu da hasta için fazladan sıkıntılı bir süreç kabul edilebilir.

*Lazer epilasyonun faydası var mı ?
Kıl dökücüler ile yapılan yada diğer kişisel temizlik yöntemlerinden farkı yoktur. Hastalığın tedavisi olarak sunulması yanlış olacağı gibi bahsedilen herhangibir kişisel hijyen yolunun uygulanmasında sakınca yoktur. Hasta açısından bu kişisel hijyenin sağlayabileceği tek fayda uzarken kıvrılan kılların ameliyat olmuş bir hastanın iyileşme sürecinde bir araya getirilmiş yara dudaklarının arasına girmesinin iyileşme süresini uzatacağı ve yara kapanmasını geciktirme komplikasyon oranının azaltılmasıdır.
Kişisel hijyen uygulanmasında dikkat edilecek en önemli noktalardan biri kıl dökücü krem, köpük gibi kozmetik ürünlerin bazen hastada alerji yapabilmesi, farklı ürünlerin farklı vücut bölgelerine uygulanabilir olması ve tedavi olmuş iyileşme sürecinde olan bir hastanın uygulamaması gerekliliğidir.

*Vücudun kıllı oluşu veya kilolu oluş hastalık üzerinde etkili midir?
Her kiloda kişide bu hastalık görülebilir; fakat ameliyat olan hastalarda beden kitle indeksi (BMI) ortalaması erkek hastalarda normal kilolu seviyesinin üstünde “hafif kilolu” katagorisine denk gelmektedir. Buda kilonun hastalık üzerinde etkili olabildiğini göstermektedir.